DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Kahvaltı öğününü atlayarak öğlen yağlı besinleri tercih etmek kesinlikle yanlış

Kahvaltı öğününü atlayarak öğlen yağlı besinleri tercih etmek kesinlikle yanlış

ABONE OL
Eylül 23, 2023 09:00
Kahvaltı öğününü atlayarak öğlen yağlı besinleri tercih etmek kesinlikle yanlış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocukluk çağı obezite oranları korkuturken uzmanlar, çocukların beslenme çantalarının sağlıklı eserlerden oluşması ve yağlı eserlerden kaçınılması konusunda uyarıyor. Uzman Diyetisyen Büşra Tekin, “Okul kantinlerinde çok fazla kızartma ve paketli besinleri görmekteyiz. Simit, poğaça üzere çok yağlı karbonhidratlı besinlerin sabah aç karnına tüketimi, kahvaltı öğününü atlayarak çocukların öğlen yemeğinde yağlı besinleri yanında gazlı içecekleri tercih etmeleri bunlar mutlaka yanlış. Çocuklarımızda vitamin, mineral eksikliği başta olmak üzere büyüme geriliği üzere çeşitli sıhhat sıkıntıları görülebilir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Dünya Obezite Atlası’nda yer alan bilgilere nazaran 2035 yılında çocukluk çağı obezite oranında Türkiye’nin üst sıralarda yer almasının öngörüldüğü belirtilirken hastalığa karşı çocukluktan itibaren şuur sağlanması gerekliliğini belirtiyor. Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Büşra Tekin de çocukların beslenme çantalarında yer alan eserlerin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti. Uzman Diyetisyen Tekin, paketli besinler, yağlı, kızartma tipi eserler yerine sağlıklı besin kümelerinin tüketilmesinin büyük değer taşıdığına dikkat çekti.

“DOĞRU KAHVALTI YAPILMAZSA OKULDA KONSANTRASYON EKSİKLİĞİ GELIŞEBİLMEKTE”

Obeziteye karşı çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerektiğini söz eden Uzman Diyetisyen Büşra Tekin, “Çocuklarımızın uzun bir vakit dilimi okulda geçtiğinden ötürü hem okulda hem meskende tükettikleri besinler çok kıymetli. Maalesef ki son vakitlerde çocukluk çağında artan obeziteden ötürü besin tercihleri de değişmekte. Öncelikle kahvaltı günün en kıymetli öğünüdür ve maalesef ki çocuklarımızın en fazla atladığı öğündür.” diyerek açıklamalarına şu formda devam etti:

“Bu öğünün atlanmasının sebepleri de çocukların geç uyanması, uykusuzluk sorunu, iştahsızlık yahut sabah uyandığında besin tüketimini reddetmesinden kaynaklıdır. Şayet gerçek ve sağlıklı bir kahvaltı yapılmazsa okulda konsantrasyon ve dikkat eksikliği gelişebilmekte. Çocuklarımızda bundan kaynaklı okul başarısı düşmekte, baş dönmesi, baş ağrısı üzere fizyolojik sıkıntılar da ortaya çıkabilmektedir. Bundan ötürü en değerli olan kahvaltı öğününün imkan varsa konutta yapılmasını tavsiye ederiz. İmkan yoksa bile çocuğun beslenme çantasına bir kahvaltı öğününün eklenmesini tavsiye etmekteyiz. Kahvaltı olarak içecek üslubunda tercih edecekse çocuğumuz sağlıklı süt, ayran, kefir üzere içeceklere yönelmeli, meyve suyunu paketli değil taze sıkılmış olarak ailelerimizin konutta hazırlamasını tavsiye ediyoruz. Besin kümesine bakacaksak şayet besleyici olarak tam buğdaydan yapılmış peynirli, bol yeşillik içeren sandviç kümeleri yapılabilir. Tam buğday unundan yapılmış mesken poğaçaları yapılabilir. Annelerimizin hazırladığı sebzeli, sağlıklı börek kümeleri olabilir. Muz, elma üzere tüketimi kolay meyveleri de çocuklarımızın beslenme çantasına eklemeliyiz” 

“KAHVALTI ÖĞÜNÜNÜ ATLAYARAK YAĞLI BESİNLERİ TERCİH ETMEK MUHAKKAK YANLIŞ”

Paketli besinler ve yağlı eser tüketiminin zararlarına değinen Uzman Diyetisyen Tekin, çocukların beslenme çantasıyla ilgili şu tekliflerde bulundu:

“Okul kantinlerinde çok fazla kızartma ve paketli besinleri görmekteyiz. Kızartma eseri varsa çocuğumuzun tercih etmesini bir nebze engelleyip meskende fırında yapılmış yahut ızgara stilinde sandviçlerin ortasına köfte, tavuk yahut ton balığı eklenip çocuklarımıza konuttan bu alternatifleri oluşturmamız gerekmektedir. Ayrıyeten kantinlerdeki paketli besinlerin özendirici, cezbedici tesiri olsa dahi o kümelerden uzaklaşabilmesi için beslenme çantalarına orta öğün biçiminde fındık, badem ceviz üzere kuru yemiş kümelerinden yahut kuru incir, kayısı üzere tatlı, kuru meyvelerden ekleme yapılıp çocuğun kan şekerini istikrarda tutarak paketli besinlere yönelmesi de bu formda engellenmiş olabilir. Beslenme çantalarını kesinlikle bir ana bir orta öğün formunda besin kümelerinin yerleştirilmesi gerekmekte. Aileler şayet imkan varsa okul kantinlerine kendileri gidip gözlemleyebilir. Simit, poğaça üzere çok yağlı karbonhidratlı besinlerin sabah aç karnına birinci tüketimi, kahvaltı öğününü atlayarak çocukların öğlen yemeğinde direkt kantinden yağlı, kızartmalı besinleri yanında gazlı içecekleri tercih etmeleri bunlar katiyen yanlış, çocuğun büyümesini, gelişmesini olumsuz tarafta tesirler. Çocuklarımıza vitamin, mineral eksikliği başta olmak üzere büyüme geriliği üzere çeşitli sıhhat problemleri görülebilir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.