DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Uzmanlar ısrarla vurguluyor: Hasta olan çocukları okula göndermeyin!

Uzmanlar ısrarla vurguluyor: Hasta olan çocukları okula göndermeyin!

ABONE OL
Eylül 23, 2023 08:00
Uzmanlar ısrarla vurguluyor: Hasta olan çocukları okula göndermeyin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların açılmasıyla birlikte hastanelerde teneffüs yolu enfeksiyonları hastalıklarında artış yaşandığını belirterek, “Bir kişi hasta olarak okula geldiğinde bu 40-50 kişi oluyor. Daha sonra hastalık okullardan meskenlere taşınıyor. Bu sürecin en az hasarla atlatılması için bu zincirin kırılması lazım. Teneffüs yolu enfeksiyonu semptomları olan öğrencileri ne olur okula göndermeyin” dedi.

Bu devir içerisinde teneffüs enfeksiyonlarına bağlı çok sayıda hastagördüklerini söyleyen uzmanlar teneffüs yolu hastalıklarının çok kolay bulaştığını belirtiyor. Bilhassa bu çeşit hastalıkların artma alanı okullar. Okulların açılmasıyla bir arada öğrenciler ortasında bu çeşit hastalıklar çabucak yayılıyor. Zira sınıflar kalabalık, kışın soğuktan ötürü güzel havalandırılamıyor. Öğrenciler birbirleriyle uzaklıklarını koruyamıyor. Asıl olarak hastalık okullarda çoğalıyor. Bir kişi hasta olarak okula geldiğinde bu 40-50 kişi oluyor. Daha sonra hastalık okullardan konutlara taşınıyor. Anne babalar kolu komşu, sokaktaki beşerler sırayla hastalanıyor ve salgınlar bu formda devam edip gidiyor. Uzmanlar bu zincirin kırılmasının halk sıhhati açısından ehemmiyetine dikkat çekiyor.

‘HASTA ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMEYİN’

Solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan öğrencilerin okula gönderilmemesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, “Burada en kıymetli şey hasta olan çocukların okula gönderilmemesi gerekiyor. Bilhassa burnu akan, hapşıran, öksüren, boğazı ağrıyan ve ateşi olan yani teneffüs yolu enfeksiyonu bulguları semptomları olan öğrencileri ne olur okula, kreşe anaokuluna göndermeyin. Çocukları bir hafta meskende izole etmeye çalışın. Bu türlü yaparsak bu salgını yayılmadan önlemiş oluruz. En az hasarla atlatmış oluruz. Okul dışında öteki insanların da buna dikkat etmesi lazım. Kim olursa olsun, teneffüs yolu semptomları varsa bu covid, grip, soğuk algınlığı olabilir, hiç fark etmez, bu tıp semptomları olan şahısların bir hafta meskeninde kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları yurttaşlık sorumluluğu gereğidir. Bu formda hem kendileri hastalığı daha kolay atlatırlar komplikasyon gelişmez, hem de topluma hastalığın yayılmasını önlemiş olurlar. Aslında yalnızca bu önlemi alabilsek teneffüs yolu enfeksiyonlarının yol açtığı toplumsal maliyeti büyük ölçüde azaltabiliriz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.