DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Menopoz sonrası kanamalara dikkat: Rahim kanseri belirtisi olabilir

Menopoz sonrası kanamalara dikkat: Rahim kanseri belirtisi olabilir

ABONE OL
Eylül 24, 2023 05:00
Menopoz sonrası kanamalara dikkat: Rahim kanseri belirtisi olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Dolanbay, bayanlarda en sık görülen 10 kanserden 3’ünün jinekolojik kanserler olduğunu ve bunların da rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri olduğunu söyledi. Jinekolojik kanserler denildiğinde bayan genital sisteminden kaynaklanan tüm kanserleri içerisine aldığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Kadınlarda en sık görülen 10 kanserden 3’ü jinekolojik kanserdir. Bunlar yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanserleridir. Jinekolojik kanserlerin en kıymetli özelliği erken teşhis alındığında tedaviye çok uygun yanıt vermesi ve ömür müddetlerinin çok uygun olmasıdır. Burada en kıymetli nokta erken teşhisin konulabilmesidir. Bu nedenle hastaların rutin denetimleri ve bizim yapacağımız muayeneler kıymet arz ediyor.” 

“MENOPOZ ÖNCESİ VE SONRASI KANAMALARA DİKKAT”

Bu jinekolojik kanserler ortasında en sık rahim kanserine rastlandığına değinerek öncelikle menopoz sonrası bir hastada kanama şikayeti ortaya çıkarsa, az ya da çok ölçüsüne bakmadan kesinlikle rahim kanseri ihtimalini düşünmek gerektiğini anlattı. Bu kanamaların menopoz öncesinde de görülebildiğini belirterek bu süreçte uzamış, sistemsiz ağır kanamalar olması halinde hastanın en kısa müddette jinekoloğa görünmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rahim ağzı kanserinin tarama testleri ve aşısı bulunan az kanserlerden biri olduğunu ehemmiyetle vurgulayan Dr. Dolanbay, şu formda konuştu:

“Sağlık Bakanlığı ülkemizde bir tarama programı oluşturdu. 30 ila 65 yaş ortasında hastalarımıza hem smear testi hem de HPV testi yapıyoruz. Smear ve HPV testimiz negatif gelirse 5 yıl üzere bir vakit içerisinde bu testleri yapmamıza gerek yok. Lakin elimizde HPV testi yok ve yalnızca smear testi yapmış isek 3 yıl sonrasında tekrardan smear testi yapmamız ve tanıyı koymaya çalışmamız gerekiyor. Rahim ağzı kanserinin aşısı var. Zira rahim ağzı kanseri çoklukla HPV virüsüne bağlı oluyor. Bu virüse karşı koruyuculuğu yüksek olan bir aşı kullandığımızda kanser gelişme riskini yaklaşık yüzde 99 oranında engellemiş oluyoruz.” 

“RAHİM KANSERİNDEN AŞIYLA KORUNABİLİRSİNİZ”

HPV aşısının Sıhhat Bakanlığı’nın rutin aşı programında yer almadığı lakin bununla ilgili çalışmaların sürdüğü bilgisini aktaran Dr. Dolanbay, bu aşının eczanelerden temin edilebildiğini; bayan doğum tabipleri ya da eczane ve sıhhat ocağı çalışanları tarafından uygulanabildiğini ve yaklaşık 6 ay içerisinde tüm dozajın tamamlandığını lisana getirdi.

Bu aşıyla kanserden çok önemli oranlarda korunma sağlandığını vurgulayarak bir öteki jinekolojik kanser çeşidi olan yumurtalık (Over) kanserine biraz daha geç teşhis konulabildiğini tabir etti. Yumurtalık kanseri belirtilerinin çok muhakkak olmadığını belirterek “Hastalarımız genelde günlük ömrümüzde olabilecek şikayetlerle geliyor. Bunlar nelerdir; hazımsızlık, karında şişlik hissi, büyük tuvalete çıkmakta zorluk üzere şikayetler oluyor. O yüzden bunları hastaların tanıması çok kolay değil. Burada en kıymetli nokta hastanın kesinlikle tabibe başvurması. Hasta, şikayeti olmasa bile yılda bir sefer tabibe gelmeli, denetimlerini yapmalı ve bu kanserlerden gerekirse kollayıcı tedbirler alınmalı. Kanser gelişti ise erken periyotta yakalanıp tedavisi yapılmalı” diye konuştu. Eylül ayının “Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ayı” olduğunu hatırlatan Dr. Dolanbay, “Bu bahiste en değerli nokta, hastaların erken teşhis alması. Erken teşhis hayat kurtarır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.