DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İşitme kaybı sonradan da olabilir: Bunlardan kaçının

İşitme kaybı sonradan da olabilir: Bunlardan kaçının

ABONE OL
Eylül 23, 2023 22:00
İşitme kaybı sonradan da olabilir: Bunlardan kaçının
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engelliliğin; olağan bir kişinin ferdî ya da toplumsal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel yahut ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma rastgele bir noksanlık sonucu yapamaması olarak tanımlandığını belirten Opr. Dr. Yunus Karadavut, “Engellilik; farklı nedenlere bağlı olarak zihinsel, görme, işitme ve konuşma, ortopedik ve süreğen engelli olmak üzere beş temel başlıktan oluşmaktadır” diye konuştu.

Opr. Dr. Karadavut, 19-25 Eylül İşitme Engelliler Haftası nedeniyle işitme sıkıntıları hakkında açıklamalarda bulundu.

“ENGELLİLERİN TOPLUMDAKİ VARLIKLARINI KABUL ETMELİYİZ”

Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve hayatlarına kolay biçimde devam ettirebilmelerini sağlamak gerektiğinin altını çizen Karadavut, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizde 2005 yılında kabul edilen 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ile engelli bireylerin hakları anayasal nizamda muhafaza altına alınmıştır. Dünyada da engelliliğe yönelik uygulanan yasal düzenlemelerin yanı sıra engelliliğe dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek emeliyle kimi günler ve haftalar belirlenmiştir. Dünya İşitme Engelliler Federasyonu tarafından Eylül ayının son haftası olarak belirlenen Dünya İşitme Engelliler Haftası, 19-25 Eylül tarihleri ortasında ülkemizde de kutlanmaktadır. Bu haftanın ana teması farkındalıktır. İşitme engelli vatandaşlarımız açısından farkındalık oluşturmakla birlikte, işitme sıhhati yerinde olan vatandaşlarımızın da işitme sıhhatini müdafaalarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır.”

“İŞİTME KAYBI SONRADAN DA YAŞANABİLİR”

İşitme kayıplarının büyük bir çoğunluğu doğuştan üzere görünse de sonradan gelişen işitme kayıpları da değerli oranda görüldüğünü söz eden Dr. Karadavut, “İşitme kayıpları kulağın bir yahut daha çok yerinin hasarıyla, çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Ebeveynler ortasında akrabalık olması, ailede çocukluk periyodunda başlayan kalıtsal işitme kaybı olması, annenin gebeyken kullandığı birtakım ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar, doğum kilosunun düşük olması, ateşli hastalık geçirmesi ve bebeğe verilen kimi ilaçlar doğuştan işitme kaybına neden olabilmektedir. Enfeksiyonlar, travma, sistemik hastalıklar, tümöral nedenler, yaşlanma üzere birçok sebep de sonradan edinilen işitme kaybına yol açabilmektedir. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) işitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 50sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir” biçiminde konuştu.

“ÇOCUKLAR KIZAMIK, MENENJİT, KABAKULAK VE KIZAMIKÇIK AŞILARINI YAPTIRMALI”

İşitme kayıplarının kesinlikle kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı (KBB) tabiplerince teşhis edilmesi gerektiğini işaret eden Opr. Dr. Yunus Karadavut, “Önleyici önlemler olarak çocukların yeni doğan periyodunda işitme taramalarından geçmesi, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olması, bilhassa ototoksik (iç kulağa ziyan verici) özellikte ilaç kullanırken seçici davranılması, orta kulak iltihabı için aktif tedavilerin yapılması, çok gürültülü ortamlardan kaçınılması önerilmektedir. İşitme kaybını erken devirde belirlemek gayesiyle ülkemizde yeni doğan işitme taraması ve erken yaş işitme taraması yapılmaktadır. Aileler rastgele bir periyotta bebeklerinde işitme kaybından şüphelenirlerse bir uzmana başvurmalıdır” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.