DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

3 yaşında burnunda travma meydana geldi, 16 yıl sonra kıkırdak dokusunun yok olduğu anlaşıldı

3 yaşında burnunda travma meydana geldi, 16 yıl sonra kıkırdak dokusunun yok olduğu anlaşıldı

ABONE OL
Eylül 25, 2023 05:00
3 yaşında burnunda travma meydana geldi, 16 yıl sonra kıkırdak dokusunun yok olduğu anlaşıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Giresun’da üç yaşında düşme sonucu burnunda travma meydana gelen Ahmet B. uyku bozukluğu, nefes alma ve burun formunda bozukluk şikayetleri ile başvurduğu sıhhat merkezinde kaburgasından alınan dokunun burnuna uygulanmasıyla yeni burnuna kavuştu. Cerrahi süreci gerçekleştiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güven Yıldırım, çocukluk çağındaki burun travmalarının ileride burnun gelişiminin engellenmesi üzere önemli problemlere yol açmaması için aileleri önlemli olmaları konusunda uyardı.

“İHMAL EDİLEN TRAVMALAR CERRAHİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR”

KABURGADAN KIKIRDAK DOKU ALINDI

Burnunda küçük yaşta travma meydana gelen genç hastaya uygulanan teknikten bahseden Prof. Dr. Yıldırım, “Hastamızın üç yaşındayken bir burun travması oluşmuştu. Bu travma sonrasında biçim bozukluğu meydana gelmişti ve nefes almada sorun vardı. Travma çok küçük yaşta gerçekleştiği için hastanın burnunda hayli fazla hal bozuklu oluşmuştu. Kemik yapısı büsbütün ezilmişti. Burunda kıkırdak yapı ve dayanak doku neredeyse yoktu. Cerrahi süreçte hastamızın kaburgasından bir kıkırdak modül alıp, ona hal vererek burnu tekrar oluşturmaya çalıştık. Hasta şu an daha rahat nefes alıyor ve daha hoş bir buruna sahip oldu” dedi.

“TRAVMALAR BURNUN GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR”

Çocukluk çağı burun travmalarının aileler tarafından çok da önemsenmediğini lakin bu durumun ileride cerrahi müdahale gerektiren sonuçlar doğurabileceğini söz eden Yıldırım, “Burnun ortasındaki eğriliğin düzeltilmesi ya da eğrilikle birlikte halinin de düzeltilmesi ameliyatı gerek Türkiye’de gerekse de dünyada çok sık yapılıyor. Büsbütün nefes alma sorunları ve form bozukluğu olabildiği üzere kişinin görsel korkularından ötürü da yapılabiliyor. Fakat bilhassa çocukluk çağında oluşan travmalarda burun kıkırdağı kırılarak, kemik birleşkesinden ayrılıyor. Birleşkenin ayrılması da burnun gelişimini engelliyor. Bu da yüz ve damak gelişimini büsbütün bozabiliyor. Kıkırdak büsbütün kemikleşiyor ve burnun ortasında dayanak bir yapı kalmayabiliyor. Bu durumda olan hastaların cerrahi müdahalesi de epey güç oluyor. Bu hastalarda kaburgadan kesim alıp, yine burnu oluşturmaya çalışıyoruz. O nedenle aileler çocuklarındaki küçük yaşta meydana gelen burun travmalarını kesinlikle önemsesinler ve kesinlikle bir uzmana başvursunlar. Yeni travma geçirmiş burunda çabucak bir tamponlama ve alçılama olursa burun olağan gelişimine devam eder ve ileride rastgele bir sorun yaşanmaz. Lakin ihmal edildiğinde ileriki yaşlarda büyük cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE VE DÜNYADA ÇOK SIK KULLANILAN BİR TEKNİK”

Kaburgadan kesim alınmasının rastgele bir sıhhat sorunu oluşturmayacağını söyleyen KBB uzmanı “Türkiye ve dünyada çok sık kullanılan bir tekniktir. Bu teknik çocukluk çağı burun travmalarında olduğu üzere daha evvel burun ameliyatı geçirmiş bireylerde ya da etnik burun dediğimiz Afrikalı ve Asyalı hastalarda da çok sık kullanılıyor. Kaburgadan belirli bir kesim çıkarılıyor ve o bölge tıpkı şeklide kapatılıyor. Hastada hiçbir eksiklik ya da sıhhat sorunu oluşturmuyor. Lakin yalnızca o bölgede birinci günlerde bir ağrı ve hassasiyet hissedebiliyorlar” sözlerini kullandı.

“BURNUM DAHA HOŞ BİR FORMA KAVUŞTU”

Geçirdiği operasyon sonrası çok rahat nefes almaya başladığını belirten Ahmet B. ise, yaşamış olduğu süreci şu sözlerle anlattı:

“Burnumda oluşan travma nedeniyle rahat nefes alamıyordum ve uyku sorunları yaşıyordum. Bu durum günlük hayatımda da bana zorluklar yaşatıyordu. Spor üzere aktivitelerde bulunurken zorlanıyordum. Burnumdaki kıkırdak yapı travma sonrası vakitle neredeyse yok olmuş. Bu da burnumda hal bozukluğuna neden olmuştu. Yapılan cerrahi müdahaleyle burnumdan kaynaklı problemlerim ortadan kalktı ve burnum daha hoş bir forma kavuştu” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.