DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasının düzenlenmesine dair kanun teklifi, TBMM Adalet Kurulu’nda kabul edildi

Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasının düzenlenmesine dair kanun teklifi, TBMM Adalet Kurulu’nda kabul edildi

ABONE OL
Ekim 31, 2022 04:03
Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasının düzenlenmesine dair kanun teklifi, TBMM Adalet Kurulu’nda kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP milletvekilleri tarafından hazırlanıp sunulan Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi; bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldü. Kanun komitede kabul edildi.

Kabul edilen teklife nazaran, yetki verilip verilmediğine bakılmaksızın vergi güvenliğini sağlamak için kullanılmasına mecburilik getirilen özel etiket ve işaretlerle eserlerin etiketlenmesi, işaretlenmesi, etiketlenen yahut işaretlenen eser bilgilerinin kurulan bilgi merkezine aktarılmasını sağlayan Eser İzleme Sistemi’ne (ÜİS), fizikî yahut bilişim yoluyla müdahale ederek Hazine ve Maliye Bakanlığına elektronik ortamda iletilmesi gereken doküman, bilgi yahut dataların iletilmesini önleyenler yahut bunların gerçeğe uygun olmayan formda iletilmesine neden olanlara 3 yıldan 8 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

Makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenler için yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesine sahip tesis kurma zaruriliği getirilecek. Birebir markadan olmak kaidesiyle sigaranın ithalatında aranan yurt içi üretim koşulu, makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi ithalatında da aranacak.

Makaron ve sigara üretim tesislerinde, Tarım ve Orman Bakanlığına bildirimde bulunmadan, vergi güvenliğini sağlamak emeliyle kullanılması zaruriliği getirilen özel etiket ve işaretlerle eserlerini etiketlemeden yahut işaretlemeden makine çalışma testleri, eser denemeleri yahut deneme üretimi yapanlara, 10 bin liradan az olmamak üzere üretilen her bir adet başına 1 lira idari para cezası verilecek.

Makaron ve sigara üretim tesislerinde, üretilen makaron ve sigaraları müddeti içinde imha etmeyenlere, 10 bin liradan az olmamak üzere, üretilen her bir adet başına 1 lira para cezası uygulanacak.

ÜİS’e yöntemsiz müdahale edenler, Kaçakçılıkla Uğraş Kanunu ile İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nda yer verilen muhalif fiillerinden ötürü mutlaklaşmış mahkumiyet kararı olanlara, bu kanun kapsamında yürütülen faaliyetlere ait hiçbir evrak verilmeyecek, verilmiş olanlar Tarım ve Orman Bakanlığınca iptal edilecek. ÜİS’e adapsız müdahale edenler ile Kaçakçılıkla Gayret Kanunu’na muhalif fiilleri işlediği tespit edilenlere bu kanun kapsamında yürütülen faaliyetlere ait verilen dokümanlar, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar yahut mahkeme kararı katılaşıncaya kadar askıya alınacak ve bu müddet içinde kelam konusu tesis yahut işyeri için diğer bir gerçek yahut hukukî bireye doküman verilmeyecek.

ÜRETİCİLERDEN 50 MİLYON TEMİNAT ALINACAK

Tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya kadar teminat alınacak.

Bu kapsamda müsaade, uygunluk ve yetki evrakına tabi faaliyetlerde bulunanlardan, belirtilen teminatı vermeyenlerin faaliyete ait evrakları teminat verilinceye kadar askıya alınacak. Bu mühlet içinde kelam konusu tesis için diğer bir gerçek yahut hukukî bireye de müsaade, uygunluk ve yetki dokümanı verilmeyecek.

Tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol ve alkollü içkilerin üretim ve ithalat faaliyetleri ile tütün ticareti yetki dokümanı kapsamındaki faaliyetlere ait müsaade, yetki dokümanı başvurusu için müddetinde ödenmeyen idari para cezası borcu, vadesi geçmiş prim ve idari para cezası borcu ile vergi dairelerine vadesi geçmiş borcun bulunmaması kuralı getirilecek.

etiketi olmayan özel tüketime tabi makaron bulunduranlar, üreten ve ithal edenler de müteselsilen (zincirleme) sorumlu tutulacak.

YETKİ DOKÜMANI ALMAYANLARA 2 YILDAN 5 YILA HAPİS

Tarım ve Orman Bakanlığından yetki evrakı almadan yahut bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan aygıtların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınma mühleti 1 yıla düşürülecek. Bu kapsamda son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI’leri, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) tarafından pasife alınacak. Sinyal alınamayan aygıtlar 1 yıl sonra pasife alınacak

Bu suretle elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan aygıtlar, son kullanıcılarına ilişkin bir sinirle kullanıldığında, bu aygıtların elektronik kimlik bilgileri öteki bir sürece gerek kalmaksızın tekrar kayıtlı hale getirilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.