DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İran, Güney Kore’deki fonlarının blokajının kaldırıldığını duyurdu

İran, Güney Kore’deki fonlarının blokajının kaldırıldığını duyurdu

ABONE OL
Ağustos 14, 2023 01:00
İran, Güney Kore’deki fonlarının blokajının kaldırıldığını duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran Merkez Bankası Lideri Muhammed İstek Ferzin, ülkesinin ABD ile mahkum takasına ait mutabakat çerçevesinde blokajı kaldırılacak fonlar konusunda eski ismi Twitter olan X toplumsal medya platformu hesabından yaptığı paylaşımda, Güney Kore bankalarında dondurulan tüm dövizin blokajının kaldırıldığını belirtti.

Ülkesinin 7 milyar ABD doları fiyatındaki parasının Güney Kore’nin para ünitesi olan won cinsinden bloke edildiğine işaret eden Ferzin, kelam konusu paraya rastgele bir faiz işletilmediğini, wonun dolar karşısında paha kaybetmesi nedeniyle alacaklarının yaklaşık 1 milyar dolar azaldığını aktardı.

Ferzin, blokajı kaldırılan paranın wondan Euro’ya çevrileceğini belirterek bu paranın İran bankalarının Katar’daki hesaplarına aktarılacağını kaydetti.

Söz konusu paranın yaptırıma tabi olmayan eserlerin alımında kullanılacağını kaydeden Ferzin, kalan paranın mevduat hesabına yatırılması durumunda da faizde değerlendirilebileceğini söz etti.

Ferzin, İran’ın öbür birkaç ülkede bloke edilen paralarının da kullanılabilir hale geleceğini ve bunun piyasa tesirinin görüleceğini vurguladı.

TUTUKLULARIN MESKEN HAPSİNE TRANSFER EDİLDİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Beyaz Saray, 10 Ağustos’ta, İran’da tutuklu 5 ABD vatandaşının hapishaneden çıkarılıp mesken hapsine alındığını doğrulamıştı.

ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, iki ülkenin İran’ın Güney Kore’de dondurulmuş 6 milyar dolarının hür bırakılması karşılığında tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri, ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ait müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek İran’ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD’de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının hür bırakılacağını kaydetmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Güney Kore’de dondurulan 6 milyar dolar ile ilgili ise “Kaynakların ve mali varlıkların kullanılması yolu İran’ın tasarrufundadır. Bu kaynaklar yetkili makamlarca belirlendiği formda ülkenin çeşitli gereksinimleri için harcanacaktır.” açıklamasını yapmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran’da tutuklu ABD vatandaşlarının büsbütün hür bırakılıp ülkeye dönmeleri için yürütülen müzakerelerin devam ettiğini belirterek şimdi bir mutabakata varılmadığını bildirmişti.

İran’ın Güney Kore’de dondurulan varlığının da 6 milyar dolar olduğunu teyit eden Kirby, İran’ın bu parayı ne formda kullanılabileceğiyle ilgili kısıtlamalar olacağını söz etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.