DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Euro Bölgesi büyüme sert yavaşlarken enflasyonda korkutan yeni rekor

Euro Bölgesi büyüme sert yavaşlarken enflasyonda korkutan yeni rekor

ABONE OL
Kasım 1, 2022 02:48
Euro Bölgesi büyüme sert yavaşlarken enflasyonda korkutan yeni rekor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ekim yıllık enflasyon öncü datalarına nazaran geçen ay yüzde 9,9 olan yıllık enflasyon, ekimde yüzde 10,7’ye yükseldi. Bu düzey ile de yeni bir rekora imza atılmış oldu. Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi’nde ekim ayı enflasyon oranının yüzde 10,2 olması tarafındaydı.

Euro Bölgesi’nde ekim ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 41,9 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 13,1 ile gıda, alkol ve tütün eserleri, yüzde 6 ile güç dışı sanayi eserleri ve yüzde 4,4 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, ekim ayında Estonya’da yüzde 22,4, Litvanya’da yüzde 22, Letonya’da yüzde 21,8, Hollanda’da yüzde 16,8, Slovakya’da yüzde 14,5, Belçika’da yüzde 13,1, İtalya’da yüzde 12,8, Almanya’da yüzde 11,6, Avusturya’da yüzde 11,5, Portekiz’de yüzde 10,6, Slovenya’da yüzde 10,3, Yunanistan’da yüzde 9,8, İrlanda’da yüzde 9,6, Lüksemburg’da yüzde 8,8, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yüzde 8,6, Finlandiya’da yüzde 8,3, Malta’da yüzde 7,5, İspanya’da yüzde 7,3 ve Fransa’da yüzde 7,1 düzeyinde belirlendi.

Euro Bölgesi’nde 11 ülkede çift haneye çıkan enflasyon, 3 ülkede de yüzde 20’leri aştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hala enflasyon amacı yüzde 2’de.

Avrupa Merkez Bankası enflasyonu ile çaba etmek emeliyle son 3 ayda toplam 200 baz puanlık faiz artırdı ve aralık ayında da artışların devam edeceği sinyali verdi. Gündemde ayrıyeten bilanço daraltılması olacak.

Avrupa tahvilleri bilgilerden sonra daha düşük kaldı ve 10 yıllık Alman getirileri dört baz puan daha yüksek %2,15 ile gerçekleşti. Euro %0,3 düşüşle 0,9937 dolar düzeyindeydi.

ECB yetkilileri, önceliğin enflasyonla çaba olduğunu savunuyor.

Hollanda merkez bankası lideri Klaas Knot, Pazar günü yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki bir sakinliğin “giderek daha muhtemel hale geldiğini” kabul ederken, Aralık ayında yılın son siyaset toplantısında 50 yahut 75 baz puanlık bir faiz artışını desteklediğini söyledi.

Ancak öteki yetkililer bir gerileme konusunda tasa duyuyor, kimileri oranları çok süratli bir formda çok yükseğe itmeye karşı uyarıyor. Bu tartışmanın nasıl sonuçlanacağı, bölgenin karşı karşıya olduğu ekonomik daralmanın ölçeğini belirleyebilir.

İtalya’dan Ignazio Visco Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ekonomik görünümün bozulmasının beklenenden daha berbat olacağı ve faiz oranlarının normalleşmesinde orantısız bir biçimde çok süratli bir adım atacağı tehlikesi hafife alınmamalı” dedi.

Büyüme beklentilerin altında kaldı

Eurostat, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme oranlarına ait öncü dataları de yayımladı.

Buna nazaran, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), yılın üçüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 arttı ve beklenen yüzde 1’in çok altında kaldı.

Ekonomi nisan-haziran devrinde yüzde 0,8 büyümüştü. Büyümenin zayıflığı resesyon telaşlarını güçlendirdi.

Euro Bölgesi’nde GSYH, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 2021’nin tıpkı periyoduna nazaran ise yüzde 2,1 yükseldi.

AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYH, yılın üçüncü çeyreğinde evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran de yüzde 2,4’lük artış gösterdi.

GSYH, üçüncü çeyrekte evvelki çeyreğe kıyasla İsveç’te yüzde 0,7, İtalya’da yüzde 0,5, Portekiz ve Litvanya’da yüzde 0,4, Almanya’da yüzde 0,3, İspanya ve Fransa’da yüzde 0,2, artarken, Belçika ve Avusturya’da yüzde 0,1, Letonya’da da yüzde 1,7 azaldı.

Yıllık bazda ise GSYH, Portekiz’de yüzde 4,9, İspanya’da yüzde 3,8, İsveç ve İtalya’da yüzde 2,6, Litvanya’da yüzde 2,5, Avusturya’da yüzde 1,8, Belçika’da yüzde 1,6, Almanya’da yüzde 1,1 ve Fransa’da yüzde 1 artarken, Letonya’da yüzde 0,4 geriledi.

Bloomberg

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.