DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21980154,47%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin: Türkiye ile ticaret ölçeğini geliştirmeye hazırız

Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin: Türkiye ile ticaret ölçeğini geliştirmeye hazırız

ABONE OL
Kasım 2, 2022 23:15
Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin: Türkiye ile ticaret ölçeğini geliştirmeye hazırız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CRI Türk’ün katkılarıyla, “Çin Komünist Partisi (ÇKP) Kongresi sonrası: Çin ve dünya” başlıklı çevrim içi bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Çin Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Emekli Büyükelçi Hakan Okçal, Marmara Kümesi Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, Gazeteci Mehmet Ali Güller, akademisyen Prof. Dr. Barış Doster ve CRI Türk Genel Yayın Direktörü Kamil Erdoğdu katıldı.

ÇKP kongresi hakkında açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Liu Shaobin, panele katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Liu Shaobin, 20. Ulusal Kongre’nin ÇKP ve ülke siyasi hayatında değerli bir toplantı olduğunu tabir etti. Shaobin, yalnızca Çin halkının değil Türk halkının da başta olmak üzere bütün dünyanın Kongre’yi yakından takip ettiğini belirtti.

“DIŞA AÇILMA SİYASETİ DEVAM EDECEK”

Büyükelçi Liu Shaobin, ‘Kongre kritik bir noktada düzenlenen hayati bir kongredir. Dönüm noktası kıymeti taşımaktadır. Kongre sonucunda Xi Jinping vazifesine devam edecektir. Bu partimizin ve halkımızın ortak kararını göstermektedir. Kongre yeni çağda 10 yılın planını özetlemiştir. Çin milletini canlandırmak için stratejik planlar açıklanmıştır. Bugünkü panelin teması çok manalıdır. Kongreyi anlamak için 18. Ulusal Kongre’den bugüne 10 yılda geçen süreyi kavramamız gerekiyor. Son 10 yılda üç değişim yaşadık ÇKP’nin 100. yılı kutlandı, yoksulluktan kurtulma amacına ulaşıldı. Bu süreçte birinci yüzyıllık gayeye kavuştuk. Son 10 yıl içinde tarihi kazanımlar elde edilmiştir. Çağdaş bir sosyalist ülke inşasına hakikat ilerleme sağlanmıştır.

Çin’e has sosyalizm Çin’e uygun olup Çin halkının isteğini yansıtmaktadır. Bütün dünyaya hayret veren kazanımların temel sebebi Xi Jinping’in yeni çağda sosyalizm ideolojisine taraf vermesidir. Liderliğin izinde daha parlak bir geleceği inşa etmeye hazırız. Çin milletini canlandırma misyonumuzu kavramalıyız.

Biz eşitlik açıklık ve iş birliğine dayalı global paydaşlığı oluşturmaya çalışacağız. Çin global iş birliği halini ortaya koydu. Biz tüm haklarla birlikte barış, kalkınma, özgürlükle insanlık için ortak yazgı topluluğunu oluşturacağız. Geçen 10 yılda daha proaktif bir açılma protokolü uyguluyoruz. Nesil ve Yol artık milletlerarası bir iş birliği platformu olmuştur. Yabancı yatırımlarda birinci sıralarda yer alıyoruz. Çin iktisadının dünya iktisadına büyüme katkısı büyüktür. Dünya büyümesinin ana iticisi Çin ekonomisidir. 20. Ulusal Kongresi’ne nazaran biz dışa açılma siyaseti izlemeye devam edeceğiz. Dünya için daha fazla fırsatlar ortaya koyacağız. Çin ve Türkiye daha adil bir tertip oluşturma konusunda tıpkı tavra sahip. Türkiye ile ticaret ölçeğini geliştirmeye hazırız. Toplantıya katılan Türk arkadaşlarımıza teşekkür ederim siz Çin’e dostsunuz.” diye konuştu.

XI JINPING’İN LİDERLİĞİ

Emekli Büyükelçi Hakan Okçal, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in milletlerarası alakalarda attığı kıymetli adımlara vurgu yaptı. Okçal, “Konumuzun ÇKP 20’nci Kongresi’nin memleketler arası alandaki tesirleri olması nedeniyle, Genel Sekreter Xi’nin liderliğinin iç siyasetteki manasını tartışmayacağız. Fakat Genel Sekreter Xi’nin güçlenen liderliğinin memleketler arası siyasetteki ehemmiyetini ve beklentileri irdelememiz gerekiyor. Çünkü memleketler arası sistem şu anda çok kutuplu olsa da, başını Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çektiği iki siyasi anlayışın global seviyede rekabet ettiğini kabul etmemiz lazım. Bu rekabet ABD ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ortasında bir vakitler olduğu üzere, zıt ideolojiler ekseninde gerçekleşen bir soğuk savaş değil. Mao Zedong önderliğindeki Çin, geçen yüzyılın ikinci yarısında dünyaya acılar ve yıkım getiren Soğuk Savaş’ın dışında kalmayı başarmıştı. Bu defa de Xi Jinping liderliğindeki Çin soğuk savaş istemediğini çok açık biçimde beyan ediyor. ABD ve NATO için Rusya en değerli ve direkt tehditken, güçlenen Çin hakkında telaşlar olsa da Çin bir tehdit, hatta bir askeri muarız olarak bile nitelenmiyor. İki güç ortasında etraf, güç, ticaret ve sıhhat mevzuları başta olmak üzere çok sayıda işbirliği alanı mevcut. İki taraf da eski soğuk savaşta olduğu üzere birbirlerine nükleer silahlarını doğrultmuş değiller. ABD ve SSCB ortasında bir vakitler mevcut olan soğuk savaşta ekonomik ve teknolojik üstünlük ABD’deydi. Bu kere durum o denli değil, Çin yakında dünyanın en büyük iktisadı olacak. Çin süratle teknolojik farkı kapatıyor, daha dün milyonların yoksulluk içinde yaşadığı Çin’de refah düzeyi giderek artıyor.” açıklamasında bulundu.

KUŞAK VE YOL DİPLOMASİSİ

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne dikkat çeken Dr. Akkan Suver, inisiyatifin yeni bir diplomasi yolu oluşturacağını belirtti.

Suver, “Geride bıraktığımız hafta ÇKP’nin 20. Genel Şurası’nı yapıldı. ÇKP yalnız 1 milyar 400 milyonu alakadar eden bir toplantı olarak ele almak yanlış olur, eksik olur. Çünkü bu Kongre ile, yüz yaşını aşmış bir partinin, ülkesi için neler yaptığı ve gelecekte de neler yapacağının adeta bir envanteri ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada evvel insan kavramı üzerinde durmuş ve Parti’nin varlığını ‘parti halktır, halk da partidir’ tabiriyle değerlendirmiştir. Beşerler her yerde yeniden hareketlensinler, kalkınsınlar, mal ve niyet üretsinler ve birbirleriyle bunları değişsinler. Avrupa bunun öncülüğünü yapmaktadır. Avrupa, kanıların, malların, hizmetlerin ve insanların hudut tanımazlığını ortaya koymuş, savaşın fakat bu türlü önlenebileceğini, insanların birbirine ayrılmayacak formda yaklaşma gereğini ortaya koymuştur. Kuşak- Yol dediğimiz olayda, bir yoldan ibaret olmayıp her çeşit kaynağı ve yüksek kültürü olan bir fikirdir. Münasebetiyle Kuşak-Yol tıpkı Avrupa Birliği (AB) üzere barış içinde yaşamanın şah damarıdır, ana damarıdır. Kuşak- Yol kanısı, yeni bir diplomasi oluşturacaktır. Bu diplomasi yeni bir global iş birliği dünyasının kapısını aralayacaktır. Aralanan bu yeni kapı bugünden hem düne, hem de yarına bakışımızdır.

Zira, geride bıraktığımız yıllarda ihyası ortaya konan ve gerçekleşen Nesil ve Yol inisiyatifi yalnız Çin Halk Cumhuriyeti’nin değil, insanlığın geleceği için bir barış ve refah projesidir. Ben bu türlü değerlendiriyorum. Ve argüman ediyorum ki, gelecekte bu inisiyatif Nobel Barış Mükafatı alacak düzeyde bir kalkınma, bir istikrar ve bir barış projesidir.

Bu niyetler ÇKP’nin Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in konuşmasından sonra vardığı paha ölçüleridir. Kongrenin Çin halkının geleceğine uğurlar getireceğini temenni ediyorum. Bu fikirlerle ÇKP’nin Kongresi’ni tebrik ediyorum, Çin Halkı’nın geleceğine uğurlar getirmesini diliyorum.” tabirlerini kullandı.

ABD’NİN ÇİN’E KARŞI TAVRI

ABD’nin ÇKP kongresi öncesinde yayımladığı evraklara dikkat çeken Mehmet Ali Güller, ABD’nin Ulusal Güvenlik Strateji evrakı üzerindeki ayrıntıları aktardı. Güller, “ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nden dört gün evvel, 12 Ekim’de ABD’nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi yayımlandı. 48 sayfalık dokümanda Çin, ABD liderliğindeki ‘kurallara dayalı memleketler arası nizama karşı en büyük meydan okuyan ülke olarak amaç ilan edildi. Evrakın ruhu, genel Amerikan yaklaşımına uygun olarak, global güç gayretini demokrasi ile otokrasi ortasındaki çaba olarak yorumluyor. ABD böylelikle kendisi ve müttefiklerinin uyguladığı tipten “liberal demokrasi” dışındaki tüm demokrasileri otokrasi ilan ediyor. ABD’nin bu propagandasından hareketle, liberal demokrasinin mi, yoksa halk demokrasisinin mi gerçek demokrasi olduğunu inceleyeceğiz. İncelemeyi partilerdeki demokrasi ve seçimlerdeki demokrasi parametreleri üzerinden inceleyeceğiz.” diye konuştu.

“ABD ÇİN’İ ÇEVRELEME SİYASETİ İZLİYOR”

ABD’nin Çin’i çevreleme siyaseti izlediğini belirten Prof. Dr. Barış Doster ise, Pasifik ve Hint Okyanusu’nda çeşitli atılımlar yapıldığını belirtti.

Doster, “Rusya’yı Avrupa’ya coğrafik olarak yakın, açık askeri tehdit; Çin’i ise büyük ekonomik güç, asıl büyük tehdit olarak tanımlayan ABD; Çin’in öncülük ettiği Nesil ve Yol projesinin gelişmesinden de korku duymakta, bunu engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Çin ve Rusya’yı yakın etraflarından kuşatmaya çabalayan ABD’nin, Karadeniz’e çıkma eforunu, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesiti ve Ukrayna’ya verdiği takviyesi, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya alma uğraşını, Doğu Avrupa’daki askeri yığınağını, Çin’e karşı Pasifik’te kurduğu ittifakları (QUAD ve AUKUS gibi) ve yaptığı askeri yığınağı bu kapsamda yorumlamak gerekir. ABD; Çin’i çevreleme stratejisi bağlamında özel değer verdiği, bu gayeyle Hint Pasifik Stratejisi isminde özel bir strateji geliştirdiği Hindistan’ı, Çin’e karşı ABD saflarına çekmek için özel uğraş gösterse de, umduğunu bulamamıştır. Zira Hindistan ve Çin ortasında birtakım kıymetli sıkıntılar olsa bile, Hindistan; ABD, AB ve Rusya’yla istikrarlı alakalara sahiptir. Çin’le tansiyon yaşasa bile, ABD’nin Çin zıddı projelerine dahil olup, mevcut tansiyonu daha da tırmandırmaktan kaçınacak tarihi, siyasal, diplomatik tecrübeye sahiptir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.